Nymburk

Příští setkání: 16. 5. 2018
Téma: Nápadník 2

Základní škola a Mateřská škola Nymburk, Tyršova 446, 288 02 Nymburk
Kontakt: David Michálek, email: archimedes.centrum@seznam.cz

Termíny setkávání regionálního centra Nymburk budou probíhat ve školním roce 2017/2018 jednou za měsíc ve středu od 15:00 do 17:00.

Informace ze setkání 6. 4. 2018:
Dubnové setkání bylo zaměřeno na poznávání Olomouckého kraje. V rámci exkurze jsme navštívili: Vlastivědné muzeum Choceň, Zoo Olomouc, Pevnost poznání (sciencecentrum), hrad Šternberk, zámek Čechy pod Kosířem a Muzeum tvarůžků v Lošticích.

Informace ze setkání 14. 3. 2018:
O tom, že fyzikální jevy jsou stejné jak v našem domově, tak ve vesmíru. Od šálku čaje k Machovu principu, Zrcadlo, zrcadlo, kdo je na světě nejkrásnější, Proč můžeme bruslit a lyžovat, jaká kouzla se dají dělat s obyčejnou vodní kapkou? Co je to var a jak souvisí s astronomií? Od mikrovlnky k velkém třesku. Série krátkých zamyšlení nad jevy, které dennodenně potkáváme a ani netušíme, jak hluboce souvisí s astronomií.

Informace ze setkání 28. 2. 2018:
Na dnešní schůzce jsme zkoumali led ze všech stran. Zajímavými experimenty, které jsou vhodné i pro 1. stupeň, jsme si zpříjemnili středeční odpoledne.

Informace ze setkání 31. 1. 2018:
Na dnešní schůzce jsme si zkoušeli hledat, které materiály by mohly být vhodné pro výrobu kosmické lodi.

Informace ze setkání 6. 12. 2017:
Na skupinovém workshopu si účastníci mohli společně vytvořil tepelný štít pro ochranu svého kosmonauta.

Informace ze setkání 8. 11. 2017:
Nevšední a optické optické klamy si mohli účastníci vyrobit na dnešním setkání z CD.

Informace ze setkání 25. 10. 2017:
Zajímavé elektrické obvody si mohli účastníci setkání sestavit pomocí elektrostavebnice Bofin.

Informace ze setkání 27. 9. 2017:
Dnes nás navštívil pan doc. Bochníček, který si pro nás připravil popularizační přednášku na téma: Pozoruhodný křemík a Rentgenové záření.

Informace ze setkání 21. 6. 2017:
Fyzikální hračky a pomůcky nás obohatily na dnešním setkání. Každý z účastníků si odnesl plno nápadů.

Informace z exkurze 5. - 7. 5. 2017:
Na exkurzy do Brna se vydala skupina učitelů, kteří chtěli poznat památky a vědecké centrum v Brně.

Informace ze setkání 5. 4. 2017:
Voda – zázračná kapalina, která doprovází lidstvo od nepaměti. Jaký je její příběh a kdy vlastně vznikly podmínky pro její vznik? Co je to plazma a kde se s ní můžeme setkat? To vše nám na popularizační přednášce přednášel pan prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc., z ČVUT v Praze.

Informace ze setkání 15. 3. 2017:
Nevšední pokusy z akustiky si pro nás připravili lektoři doc. RNDr. Zdeněk Drozd, Ph.D., a RNDr. Dana Mandíková, CSc., z Katedry didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty v Praze.

Informace ze setkání 15. 2. 2017:
Na dnešním setkání si účastníci vyrobili indukční blikačku z injekční stříkačky.

Informace ze setkání 18.1.2017:
Účastníci setkání si vyrobili optickou lavici a vyzkoušeli si s ní zajímavé experimenty.

Informace ze setkání 11.1.2017:
Účastníci setkání si mohli vyzkoušet badatelsky orientovanou výuky se systémem Pasco a mohli porovnat tento systém s ostatními měřicími systémy na našem trhu.

Informace ze setkání 30.11.2016:
Jak se zachová lidské tělo ve vesmíru, tj. ve vakuu? Jak vlastně létají ptáci a hmyz? To vše jsme se dozvěděli na poutavé přednášce pana doc. Z. Bochníčka z PřF MU v Brně.

Informace z exkurze 25. - 28.10.2016:
Letošní první exkurze byla do ciziny k našim bratrům Slovákům. Zavítali jsme do hnědouhelného dolu Ciegel a navštívili jsme bojnický zámek a bojnickou ZOO.

Informace ze setkání 5.10.2016:
Na prvním setkání v novém školním roce jsme se zaměřili na Newtonovy zákony. Vyrobili jsme si rakety a zastříleli si z bramborové pistole a bramborového děla.

Informace ze setkání 1.6.2016:S novinkami a zajímavostmi z oblasti astronomie a astrofyziky nás seznámil Mgr. Jan Veselý z Hvězdárny a planetária HK.

Informace ze setkání 11.5.2016:Dnešní setkání bylo zaměřeno na vlastnoruční výrobu pomůcek do fyziky. Nejprve jsme si vyrobili pomůcku na elektromagnetickou indukci a poté na magnetizmus.

Informace ze setkání 20.4.2016:Na dnešním setkání si učitelé sdíleli své laboratorní práce. Nápadník se velmi povedl a každý se obohatil dalšími pokusy a nápady.

Informace ze setkání 15.-17.4.2016:Učitelé ze Středočeského kraje se vydali na Ostravsko, kde je čekala exkurze do Světa vědy a techniky, Hornického muzea a dolu Landek a ostravské Zoo.

Informace ze setkání 24.2.2016:Kolegyně Mgr. Věra Krajčová si pro nás připravila spolu s poutavou přednáškou experimenty, se kterými jsme pronikli do oblasti nanosvěta. Experimenty byly zaměřeny na oblast medicíny, techniky a biologie.

Informace ze setkání 13.1.2016:Na zvané popularizační přednášce prof. RNDr. Petra Kulhánka, CSc., jsme měli možnost se seznámit s nově připravovanou koncepcí soustavy SI a s obecnou teorií relativity.

Informace ze setkání 2.12.2015:Na dnešním setkání k nám zavítali se svojí fyzikální show hosté z Katedry didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze pan doc. RNDr. Zdeněk Drozd, Ph.D., a paní RNDr. Dana Mandíková, Ph.D. Připravili si pro účastníky nevšední pokusy z mechaniky. V závěru setkání jsme si mohli také vyrobit univerzální fyzikální pomůcky z CD v podobě netradičního servírovacího tácku pod kávu.

Informace z exkurze 13. - 15.11.2015:Učitelé ze Středočeského kraje se vydali na Ostravsko, kde je čekala exkurze do Pivovaru Radegast v Nošovicích, prohlídka vědeckých center Svět vědy a techniky + U6 a exkurze do vysoké pece v areálu Vítkovických železáren. Těšíme se na další výjezd na Ostravsko.

Informace ze setkání 4.11.2015:Dnešní setkání bylo velmi motivační. Takřka každý účastník demonstroval kolegům 2-3 experimenty, které předává dětem. Měli jsme možnost načerpat mnoho nových pokusů a další inspirace do výuky.

Informace ze setkání 30.9.2015:Na dnešním setkání si mohli účastníci vyrobit  jednoduché a zajímavé pomůcky do fyziky: krasohled (kaleidoskop), šplhajícího motýlka, píšťalku aj. Užili jsme si u toho mnoho zábavy a radosti fungujících pomůcek.

Informace ze setkání 17.6.2015:
Zajímavé a nevšední experimenty na elektromagnetizmus čekaly na účastníky červnového setkání. Odvážní zájemci si také mohli vyzkoušet kreslit elektrickým proudem.

Informace ze setkání 6.5.2015:
O Higgsově bosonu jako „výběrčím daní“ a o tajuplném neutrinu byla poutavá a popularizační přednáška od prof. RNDr. Petra Kulhánka, CSc., z ČVUT. Zasvětil nás do novinek a záhad mikrosvěta.

Informace ze setkání 29.4.2015:
Dnešní setkání se týkalo fyzikálních hraček a pomůcek. Nejenom že jsme měli možnost zhlédnout ukázku fyzikálních hraček a pomůcek, ale mohli jsme si i některé fyzikální pomůcky i vyrobit – periskop, Kolumbovo vejce, sluneční hodiny, …

Informace ze setkání 18.3.2015:
Plasty jak je známe a neznáme: 
Zajímavé experimenty s plasty jsme si vyzkoušeli na březnovém setkání. Zajímá vás, co udělá s plasty vroucí voda nebo olej o teplotě 120, 150 a 180 °C? Liší se od sebe plasty nějakými vlastnostmi? Neváhejte, přijďte mezi nás.

Informace ze setkání 25.2.2015:
Výroba brouků: 
Kdo si hraje, nezlobí! Tak by mohlo znít motto dnešního setkání, na kterém jsme si všichni vyrobili elektrobrouky z cédéčka, drátů a elektromotorků. Na výsledek broučího hemžení se můžete podívat na fotkách.

Informace ze setkání 7.2.2015:
Exkurze do iQlandie v Liberci: 
Za hravým poznáním vyrazili učitelé z nymburského centra. Navštívili jsme 5-ti patrovou iQlandii. Zde jsme si mohli na vlastní kůži vyzkoušet mnoho exponátů z fyziky, chemie a techniky. Příště nás čeká: Výroba elekrobrouků (25. 2. 2015)

Informace ze setkání 10.12.2014:
Elektromagnetizmus: Elektřina a magnetizmus jsou spolu neodmyslitelně spjati a často o nich mluvíme jako o elektromagnetizmu. Právě na elektromagnetické jevy byla zaměřena dnešní schůzka. Zabývali jsme se badatelskou výukou, problémovým vyučováním a vybranými experimenty s vodičem, cívkou a transformátorem – princip indukční pece, svařování pomocí transformátoru… Přijďte se na nás podívat a můžete si i ZDARMA vypůjčit didaktické pomůcky do výuky.

Informace ze setkání 29.11.2014:
Exkurze do vědeckého centra a pivovaru v Plzni: Poslední listopadovou neděli se hrstka statečných a odvážných učitelů ze Středočeského kraje vydala na plánovanou celodenní exkurzi do vědeckého centra Techmania a Pivovaru Prazdroj v Plzni. Jako první jsme navštívili pivovar, kde jsme se seznámili s moderními trendy a technologiemi při výrobě piva. Navštívili jsme varnu, stáčírnu a smyslovou výstavu, kde jsme mohli ochutnat chmel a naklíčený ječmen, ze kterého se dělá slad. Nechyběla samozřejmě i degustace zlatavého moku. Poté jsme se vydali do areálu Techmania, kde jsme jako první navštívili 3D planetárium a následně i samotné expozice vědeckého centra. 

Informace ze setkání 22.10.2014:
Fyzika v kriminalistice: Dnešní setkání bylo zaměřeno na fyziku v kriminalistice. Poutavou přednášku jsme si vyslechli od pana prof. PhDr. Jiřího Strause, DrSc. Seznámili jsme se základy kriminalistických metod a forenzních disciplín (daktyloskopie, balistika, biomechanika, …). Nahlédli do vyšetřování zajímavých kauz: vraždy Jana Masaryka, sebevražda Karla Svobody, kauza létajících miminek aj.

Informace ze setkání 24.9.2014:
Tajemství plamene: Jestli pak víte, kde je plamen nejteplejší a jaké teploty lze dosáhnout ve svíčce, lihovém či plynovém kahanu? Zajímá vás, proč má svíčka knot a co vlastně hoří ve svíčce? Neváhejte a přijďte se mezi nás podívat.

Informace ze setkání 28.5.2014:
Suchý led na scéně: Dnes jsme prozkoumávali tajemství suchého ledu. Jedná se o pevný oxid uhličitý, který při pokojové teplotě sublimuje (přechází z pevného skupenství přímo na skupenství plynné). Pokud vás zajímá, jak se dá uvařit vajíčko při –80 °C, jak si udělat vlastní pokus hrnečku, vař. Tak neváhejte a zavítejte mezi nás a nechte se uchvátit krásami přírodních věd.

Informace ze setkání 14.5.2014:
Fyzikální cirkus: Ač došlo k nenadálé změně programu, tak se fyzikální experimenty povedly a moc jsme si to užili. Také byste chtěli mít tornádo ve třídě? Vyrobit si gejzír z Coca Coly nebo akrobatické papírové hračky? Neváhejte a přijďte mezi nás!:-)

Informace ze setkání 16.4.2014:
Od černých děr po temnou hmotu a energii: Na dnešním setkání jsme zkoumali tajemství vesmíru. Zavítal mezi nás z ČVUT pan prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc., který nás poutavou přednáškou seznámil s nejnovějšími poznatky i záhadami o vesmíru.

Informace z exkurze do Akademie věd ČR Praha (14.3.2014): 
Navštívili jsme zařízení Tokamak pro studium termojaderné fúze. Za odborného výkladu jsme byli seznámení s principem Tokamaku a využitím termojaderné fúze pro budoucí generace. Poté jsme přešli na PALS (Prague Asterix Laser System). PALS, jako jeden z největších laserů v Evropě, využívá jódový laser. Pracuje na základní vlnové délce 1315 nm (infračervené světlo) a v jednom pulzu je schopen dodat energii až 1 kJ. Část svazků je možné oddělit od hlavního paprsku s určitým časovým odstupem. Vlnová délka může být změněna na 658 nm (červená) nebo 438 nm (modrá). Laser je schopen vystřelit jeden pulz o délce asi 350 ps a obrovské energii 3 TW cca jednou za půl hodiny. Laserový paprsek je velmi kvalitní, homogenní, stabilní a při každém výstřelu stejný. Připojte se k nám na další exkurzi!:-)

Informace ze setkání 12.3.2014:
Zajímavé pokusy z optiky a s UV: Na dnešním setkání jsme v úvodu experimentovali s černým světlem. Poté jsme se seznámili se zajímavými a netradičními pokusy z optiky, které si pro nás připravila lektorka Mgr. Věra Krajčová ze Smíchovské střední průmyslové školy v Praze. Na závěr jsme se seznámili s  mezinárodním projektem Scientix. Zajímá vás, co vše je vidět pod černým světlem? Tak neváhejte a přijďte nás navštívit!

Informace ze setkání 12.2.2014:
Pokusy z elektrostatiky: Dnešní setkání bylo zaměřeno na elektrostatiku. Mnozí kolegové si připravili zajímavé experimenty, kterými obohatili ostatní kolegy. K vidění byly známé i méně známé pokusy, avšak velmi jsme se bavili a hravě si zapokusničili. Další nadšení u kolegů vzbudila zářící plazmová koule a hrátky s ní. Na konec přišla sněhová tečka – vyrobili jsme si instantní sníh! Nevěříte?! Neváhejte a přijďte mezi nás, můžete si s námi také zahrát elektrostatický ping pong.

Informace ze setkání 22.1.2014:
Elektřina je všude kolem nás, bereme ji jako běžnou věc… Dají se s ní ale dělat zajímavé experimenty? Určitě ano. Na dnešní setkání mezi nás zavítal RNDr. Peter Žilavý, PhD., z Katedry didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze, aby nám ukázal fascinující pokusy, které jsme si mohli také vyzkoušet a svými hypotézami i zkusit objasnit. Můžeme žárovku v jednoduchém obvodu rozsvítit bez baterie? Můžeme! Dají se tkaničky využit i jinak? …např. k vedení vysokého napětí? Ano! Přijďte se přesvědčit a navštivte naše Archimedes centrum Nymburk.

Informace ze setkání 11.12.2013:
Dnešní setkání jsme zahájili výrobou spektroskopu – přístroje k rozkladu viditelného světla na jeho jednotlivé složky (barvy). Když jsme si spektroskop vyrobili, tak jsme pozorovali spojitá a čárová spektra různých světelných zdrojů (zářivka, svíčka, LED diody). V další části jsme se kochali digitálním mikroskopem. Zajímá vás, co má beruška pod sukní? Jak chlupaté nohy má moucha? Neváhejte a přijďte mezi nás a nejen digitální mikroskop si můžete zapůjčit ZDARMA. Příště nás čeká: Nevšední experimenty s elektřinou (22. 1. 2014).

Informace ze setkání 13.11.2013:
Na dnešní setkání mezi nás zavítal Mgr. Jakub Jermář, který nám představil projekt Drill & Skill, který slouží pro trénování základních dovedností v různých předmětech. Poté nás seznámil s čidly Vernier, která máme k půjčování ZDARMA od Nadace Depositum Bonum. Na závěr našeho setkání jsme si mohli s čidly zaexperimentovat na vlastní kůži. Příště nás čeká: Výroba spektroskopu.

Informace ze setkání 9.10.2013:
Na druhém setkání nás čekaly hrátky s vajíčky a nenewtonovskou kapalinou. Experimentem jsme ověřili kvalitu českých vajíček, která syrová přežila volný pád na zem ze 4 metrů a mačkání v dlani. Nevěříte?! Přidejte se k nám a zažijte fyziku zábavně a experimentálně!
Příště nás čeká: Experimenty s měřicím systémem Vernier

Informace ze setkání 25.9.2013:
Dne 25. 9. se 20 odvážných a statečných účastníků dostavilo do nymburského Archimedes centra, ve kterém proběhlo první setkání učitelů fyziky a příznivců fyziky. Připraveny byly zajímavé a motivační experimenty, skupinová aktivita s grafy apod. 

 

 

Image Gallery